Τελευταία ενημέρωση

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικών Επισκέψεων
σχολικού έτους 201
6-17

23/11/2016: Όλες οι τάξεις- Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Ολόγυρα, Ολότελα, Ολόιδια» με θέμα τη διαφορετικότητα.

15/12/2016: Γ΄, Δ΄ τάξεις- Επίσκεψη στο Μουσείο Βαρνάβα για την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Το δωδεκαήμερο στην ελληνική παράδοση»

23/12/2016: Όλες οι τάξεις - Παρακολούθηση επίκαιρης κινηματογραφικής ταινίας από όλους τους μαθητές του σχολείου μας.

15/2/2017: Όλες οι τάξεις- Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Οι τρεις σωματοφύλακες»

30/3/2017: Ε΄, ΣΤ΄ τάξεις- Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού για την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος « Αγια-Σοφιά»

Εφόσον στον προγραμματισμό μας περιληφθούν και άλλες επισκέψεις θα υπάρξει εκ νέου και έγκαιρη ενημέρωση.
Παρακαλούμε για την έγκαιρη συμπλήρωση των δηλώσεων συμμετοχής, διότι είναι αναγκαίο να ενημερώνουμε τους χώρους επισκέψεων για τον αριθμό των μαθητών που θα παρακολουθήσουν τα προγράμματα, τρεις έως τέσσερις ημέρες νωρίτερα.

Επιπλέον, στο πλαίσιο των δράσεων της σχολικής μονάδας κατά της Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού, εκτός από την παρακολούθηση της προαναφερόμενης θεατρικής παράστασης «Ολόγυρα, Ολότελα, Ολόιδια» με θέμα τη διαφορετικότητα θα πραγματοποιηθούν εντός της σχολικής μονάδας- ενημερωτικές συναντήσεις των μαθητών με τους Υπεύθυνους της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας για το αντίστοιχο θέμα και με το " Χαμόγελο του Παιδιού"

Άλλες Δράσεις

• Συνεργασία του σχολείου μας με τον Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας, για τη διανομή φρούτων στους μαθητές μας.

• Συμμετοχή στο πρόγραμμα: "Δεκατιανό στο σχολείο".

• Συνέχιση του προγράμματος της Αρχιεπισκοπής - Αποστολής για την ενίσχυση οικογενειών του σχολείου μας για το 2016-17.

Χριστουγεννιάτικες δράσεις

• Συλλογή ειδών διατροφής για το Χαμόγελο του Παιδιού

• Αναβίωση παραδοσιακών εθίμων (χριστουγεννιάτικα κάλαντα) από τους μαθητές της Στ΄ τάξης, εντός κι εκτός σχολείου.

• Παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας από όλους τους μαθητές του σχολείου μας.

• Εκκλησιασμός

• Χριστουγεννιάτικες κατασκευές και δρώμενα από τους μαθητές όλων των τάξεων.

Η εφημερίδα μας

"ΣΧΟΛΙΚΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ"